Solakların da Bir Günü Olduğunu Biliyor muydunuz: 13 Ağustos

13 Ağustos Dünya Solaklar Günü, solaklığı sakarlık olarak gören eski inançların yerine bilgi dolu bir gün! Solaklar arasında dâhi oranı yüksek, oyunlarda hızlı ve çoklu uyaranları becerikli işleyen beyinlere sahip. Ancak, parlaklığın yanı sıra şizofreni ve Parkinson riski de biraz daha yüksek gibi görünüyor!

Uzun yıllar boyunca bir hastalık olarak görülüp tedavisi aranan, Fransızcada sakarlık, eski İngilizcede ise zayıflık anlamına gelen solaklık tabii ki kötü bir şey değil.

“Sağlaklar için tasarlanmış dünyamız” üzerindeki her 10 insandan biri solak ve bireylerin ana rahminde kullanacağı elin nasıl belirlendiği ise hala muamma.

Ancak yetişkin solaklar arasında yapılan araştırmalar onların -kesin olmamakla birlikte- bazı özelliklerini ortaya koyuyor:

Solakların beyinleri, oyun oynarken daha hızlı işlem yaparken onlar birden fazla uyaranı algılamak konusunda daha becerikli.

IQ’su 140’ın üzerinde olan insanlar arasında solakların oranı daha fazla ki “Da Vinci, Newton, Einstein, Bill Gates” gibi dâhiler de bildiğimiz kadarıyla solak.

Ha, tabii şu da var: Solakların şizofreni ve Parkinson hastalığına yakalanma ihtimali daha fazla…

İçeriğimizin videosu için şöyle buyurabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir