Meclis bugün açılıyor: İşte tüm detaylar!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bugün açılıyor. Meclis’te ilk tören saat 13.00’te Atatürk Anıtında yapılacak. Törende Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş ve milletvekilleri hazır bulunacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KÜRSÜYE ÇIKACAK

Genel Kurul saat 14:00’te açılacak. Meclis Başkanı’nın hitabının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kürsüye çıkacak.

Cumhurbaşkanının açılış konuşmasında yeni anayasa, ekonomi ve yapılması planlanan düzenlemelere ilişkin mesajlarını vermesi bekleniyor.

RESEPSİYONA SİYASİ PARTİ LİDERLERİ VE ÇOK SAYIDA İSİM DAVET EDİLDİ

Meclis’in geleneksel hale gelen resepsiyonu da akşam gerçekleştirilecek. Resepsiyona siyasi parti liderleri ve milletvekilleri ile çok sayıda isim davet edildi.

EN ÖNEMLİ MESAİ YENİ VE SİVİL ANAYASA OLACAK 

Yeni dönemde milyonca kişiyi ilgilendiren önemli düzenlemeler için mesai yapılacak. emeklilerden gençlere kadar toplumun her kesimine özel yasal düzenlemeler teker teker hayata geçirilecek. Meclis’in bu dönem en önemli mesaisi ise yeni ve sivil anayasa olacak.

İlk yasa tekliflerinden biri emekli maaşlarına yapılacak düzenleme olacak…
Aile Bankasından gençlere özel desteklere kadar birçok yasal düzenleme görüşülecek.

BAŞÖRTÜSÜNE ANAYASAL GÜVENCE 

Başörtüsüne anayasal güvenceye ilişkin düzenleme ile yeni ve Sivil Anayasa için de ayrı bir çalışma takvimi belirlenecek. Ak Parti ve MHP, Anayasanın Meclis’ten uzlaşmayla çıkması için muhalefetin desteğini isteyecek.

MECLİS’TE ZİYARETÇİ SAYISI 15 BİNİ GEÇİYOR

6’ya yükselen siyasi parti grubu nedeniyle bazı günler Meclis’te ziyaretçi sayısı 15 bini geçiyor. Bu nedenle yeni dönemde Meclis ve çevresi bin 167 kamera ile gece gündüz izlenirken güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir