Küresel piyasalarda karışık seyir

Orta Doğu’dan gelen haber akışı varlık fiyatlarını olumlu etkilemeyi sürdürürken, Hamas ve İsrail arasındaki mutabakatla Gazze’ye saldırıları 4 günlüğüne durduracak, esir takası ve insani yardıma imkan sağlayacak insani ara başladı.

Hamas ve İsrail arasındaki anlaşmanın uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin belirsizliklerin özellikle petrol fiyatları üzerinde etkili olması beklenirken, Brent petrolün varil fiyatında tatil etkisiyle oynaklığın azalması dikkati çekiyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüşte ABD’de talebin azaldığına yönelik öngörüler de etkili olurken, iki günlük gerilemenin ardından Brent petrolün varil fiyatı yeni günde yatay seyirle 81,3 dolarda bulunuyor.

ABD’de tahvil piyasalarında 5 işlem gününün ardından oynaklık artarken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yeni günde yaklaşık 5 baz puan yükselerek yüzde 4,46 seviyesine çıktı.

Öte yandan, ABD’de Şükran Günü tatilini hafta sonu ile birleştiren çalışanlar nedeniyle piyasalarda hacmin bugün de düşük olacağı tahmin edilirken, New York borsasında bugün yarım işlem yapılacak.

Bununla birlikte, ABD’de bu hafta Efsane Cuma ile başlayacak alışveriş sezonunda talebin ne derece güçlü olacağı yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

Altının ons fiyatında da yön arayışı devam ederken, şu sıralarda yatay seyirle 1.994 dolardan alıcı buluyor.

YURT İÇİ PİYASALAR

Yurt içinde, dün satış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günü yüzde 1,1 değer kaybıyla 7.898,59 puandan tamamlarken, Merkez Bankası politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 40’a çıkardı.

TCMB’den yapılan açıklamada, Kurul’un, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirdiği kaydedildi. Parasal sıkılaştırma hızının yavaşlatılacağı ve sıkılaştırma adımlarının kısa bir zaman diliminde tamamlanacağı bildirildi.

Öte yandan, TCMB’den yapılan diğer duyurularda, kredi kartı azami faiz oranları ve üye iş yeri komisyon oranlarında yıl sonuna kadar değişim gerçekleşmeyeceği ve ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinde toplam faiz maliyetine üst sınır getirildiği aktarıldı.

Dün açıklanan verilere göre, TCMB’nin toplam rezervleri, 17 Kasım haftasında bir önceki haftaya göre 5 milyar 854 milyon dolar artışla 134 milyar 468 milyon dolara çıkarak son 9 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Dolar/TL, dün yüzde 0,1 azalışla günü 28,8274’ten kapatmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 28,8800 seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı, yurt dışında ise ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması, Almanya’da büyüme ve ABD’de imalat sanayi, hizmet sektörü ve bileşik PMI verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.850 ve 7.800 seviyelerinin destek, 8.000 ve 8.060 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir