14 Yaşındaki 2 Kız Çocuğu Canına Kıymıştı: Otopsi Raporu Ortaya Çıktı!

Muş’un Varto ilçesinde her ikisi de 14 yaşında olan Atatürk Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencileri P.A. ve Z.T, önceki gün P.A’nın babası Cemal A’nın kendilerine ait müstakil evinde yaşamına son vermiş halde bulundu. Biri Varto’da, diğeri Karlıova’da toprağa verildi.

P.A. ve Z.T.’nin cansız bedenleri, savcı ve polisin incelemesinin ardından önce Varto Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldı, buradan da otopsi için Muş Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Otopsi işlemlerinin ardından kızların cenazeleri, aileleri tarafından teslim alındı. P.A., Varto Cemevi’nde yapılan törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı. Z.T.’nin cenazesi ise Bingöl’ün Karlıova ilçesi Bağlıisa (Baxlu) köyüne götürülerek toprağa verildi.

“LGS STRESİ İDDİASI”

Evrensel’den Elif Ekin Saltık’ın haberine göre, Liselere Geçiş Sistemi sınavına (LGS) hazırlanan çocuklar, sınav ve gelecek kaygıları sebebiyle yaşamlarına son verdi. Savcılıkta incelemede olan telefonda çocukların “Okuldan bıktık, öğretmenlerden bıktık. Allah LGS’nin de eğitim sisteminin de belasını versin” dediğini belirtildi.

İNCELEME BAŞLATILDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ise çocukların ölümüyle ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Muş’un Varto ilçesinde 14 yaşındaki iki kız öğrencinin şüpheli ölümüne ilişkin haberlerin ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından sosyal inceleme ivedilikle başlatılmıştır” denildi.

OTOPSİ RAPORU ORTAYA ÇIKTI

Çocukların ölümüyle ilgili Muş Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nden yazılı açıklama yapıldı. Çocukların bedeninde cinsel istismar, darp ve cebir izlerinin bulunmadığının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“18 Ocak 2024 tarihinde Muş ili Varto ilçesinde metruk bir evde iki kız çocuğunun iple asılmış halde bulundukları vakada; olay tarafımızca takip edilmiş, soruşturma dosyasında an itibariyle toplanan delil ve bulguların müteveffa çocukların bedeninde cinsel istismar, darp, cebir gibi izlerin bulunmadığını, olay yerinde bulunan bulgu ve delillerin şimdilik olayın ası suretiyle intihar olduğuna işaret ettiğini, toksikolojik (zehirlenme, uyuşturucu ve uyarıcı madde) incelemenin henüz sonuçlanmadığını kamuoyuyla paylaşma gereği doğmuştur. Bir kez daha yaşamını yitiren çocukların ailelerine başsağlığı diler, olayın takipçisi olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla sunarız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir