Peru 2,3 tonluk kokainin adresini açıkladı: Türkiye’ye gönderilecekmiş!

Yaklaşık 2,3 tonluk kokain, başkent Lima yakınlarında bulunan ve Peru’nun en büyük liman şehri olan El Callao’da yakalandı.

Kaçakçılar, kokaini seramik fayans gibi görülmesi için kauçukla kapladı. Kaçakçılar, kokaini seramik fayans gibi görülmesi için kauçukla kapladı.

El Callao limanındaki bir depoya geçen Cuma günü gerçekleştirilen baskın, bir ilki de beraberinde getirdi. El Callao Emniyet Müdürü Albay Luis Angel Bolanos, daha önce genellikle Belçika, Hollanda, İspanya ya da Fransa’daki limanlara yönelik sevkiyatlarla karşılaştıklarını, Türkiye’nin bu bakımdan bir ilk olduğunu belirtti. Bolanos “Bu, bildiğimiz kadarıyla, yükleme işlemi Peru’daki limanlarda yapılan ve varış noktası Türkiye olan ilk vaka” ifadesini kullandı.

Polis, kokainin seramik fayans gibi görülmesi için kauçukla kaplandığını ve ahşap kutuların içinde bir konteynere konduğunu belirtti.

Peru polisi, ele geçirilen kokaini Lima’da düzenlenen basın toplantısında sergiledi.

Emniyet Müdürü Bolanos, ele geçirilen kokainin “en az 20 milyon dolar” değerinde olduğunu söyledi.

Peru geçen yıl 86,4 ton uyuşturucu ve yasa dışı madde ele geçirmişti. Polis verileri, rekor seviyedeki bu miktarın 28 tonunun kokain olduğunu ortaya koymuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, Peru ve komşusu Kolombiya dünyanın en büyük kokain üreticileri arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir