Binali Yıldırım’dan Kızılay yorumu: Başkan kenara çekilmeli

Kardeşi ve kızı başta olmak üzere akrabalarını Kızılay’ın çeşitli görevlerine getirdiği söylenen eski Başbakan Binali Yıldırım Habertürk’te gazeteci Mehmet Akif Ersoy’un konuğu oldu.

Daha önceden ortaya çıkan bilgilere göre, Binali Yıldırım’ın kardeşi İlhami Yıldırım, 2012’de İstanbul Şube Başkanlığı, 2016’da Genel Merkez Denetim Kurulu Başkan Vekilliği yapmış. 2018’de ise Kızılay’a kayyum olarak atanmıştı. Öte yandan Binali Yıldırım’ın kızı Büşra Bahar Köylübay Kızılay İstanbul Şubesi’nde Başkan Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak, gelini Seda Yıldırım ise 2016 yılında Kızılay İstanbul Şube Başkanlığı Yönetim Üyesi ve Kadın Kolları Vekili olarak görev almıştı.

“KIZILAY GEÇMİŞİ İÇİNDE ZAMAN ZAMAN KÖTÜ DURUMLARA DÜŞTÜ”

Habertürk canlı yayınına katılan eski Başbakan Binali Yıldırım, çadır skandalı nedeniyle gündem olan Kızılay Başkanı Kerem Kınık’a “istifa” çağrısı yaptı.

“Son depremde yaşanan olay hiçbir şekilde akıl sahibi insanın kabul edebileceği bir şey değil. Elindeki çadırları parayla başkasına vermek. Kendi ihtiyacın varken onun üzerinden ticaret yapma yoluna gitmek akla izana uyacak bir şey değil” diyen Yıldırım, canlı yayındaki sözlerine şöyle devam etti:

“Biz insanlarla uğraşmayalım, projelerle uğraşalım. Bir insanı ekmeğinden etmenin bize kazandıracağı bir şey yok. İşini yapmıyorsa, hak etmesi gereken maaşın gereğini yerine getirmiyorsa tabii ki ona işlem yapmak gerekir. Öbür türlü diğer çalışanlara haksızlık olur. Mekanizma belli disiplin soruşturması, hukuki yollar var. Kızılay 150 yıllık geçmişi var. Kızılay’la ilgili benim kafam çok berrak. Kızılay bu geçmiş içinde zaman zaman maalesef kötü durumlara düştü. Bizim iktidarımız öncesinde de Kızılay’da taht kavgaları çok oldu.

“KURUMU YIPRATMADAN KENARA ÇEKİLMESİ İYİ OLUR”

Biz geldik kuruma ciddi saygınlık kazandırdığımız gibi imkanlarını da çok artırdık. Elindeki çadırları parayla başkasına vermek. Kendi ihtiyacın varken onun üzerinden ticaret yapma yoluna gitmek akla izana uyacak bir şey değil. Başkanın bu şartlar altında bırakması gerektiğini bakanlardan söyleyenler oldu. Benim kanaatimde kurumu fazla yıpratmadan kenara çekilmesi iyi olur.”

14 Mayıs seçimleri ile ilgili de tahminde bulunan Binali Yıldırım, ilk turda seçimin Cumhur İttifakı lehine biteceğini düşündüğünü söyledi. Yıldırım, “İlk turda biz alırız. Yapacak her zaman yeni şeyler vardır. İhtiyaçlar değişiyor. İnsanların başlangıçta içme suyuna ihtiyacı vardı, köy yollarına, okula ihtiyacı vardı. Şimdi internet yetmiyor diyor. Kapasite artırın diyor köydekiler. İhtiyaç çok. İnsan var olduğu müddetçe ihtiyaçlar olmaya devam edecek. O ihtiyaçları da önemseyen, yapma azminde olan kadrolara da ihtiyaç var. Tecrübemiz var. Sadece söz veren kadrolar yok. Verdiği sözleri hayata geçiren iktidardan bahsediyoruz. 21 yıl dağ gibi sorunları dağ gibi projelere dönüştürmüşüz” dedi.

Binali Yıldırım’ın konuşmalarından öne çıkan satır başları şu şekilde:

“HÜDA PAR’IN BİR TERÖR EYLEMİ VAR MI?”

“Hiçbir zaman HDP, Yeşil Sol Parti PKK’ya terör örgütü dememiştir ve PKK’nın eylemlerini de kınamamıştır. Millet İttifakı seçilirse silahlar bırakılacak diyor. Böyle bir kabiliyetiniz var idiyse bu kadar insanın hayatını kaybetmesine niye sebep oldunuz? Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü tehdit altında. Adamların şartı ortada. Yerel özerkliği istiyoruz dedi. HÜDA PAR’ın bir terör eylemi var mı? HÜDA PAR kim PKK kim? Özerklik istiyorsa halt etmiş! Bu milletin yüz yıl önce yaptığı ahit var. Üniter devlet yapısı. Vatan toprağı bütündür. Bu bugün de geçerli. Terör örgütleri ve onların arkasındakiler Türkiye’yi bölmek istiyorlar. Yüz yıl önce de bölmeye çalıştılar, bu millet şahlandı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında kenetlendi. Şimdi yarım kalan hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

“ÇALIŞANLARIN EKMEĞİYLE OYNAMAK YAKIŞMAZ”

Yerel yönetimlerde kısmi başarıları var. İstanbul ve Ankara’da. Orada sözlerini yerine getirdiklerini düşünmüyorum. Projeler ne kadar gerçekleşmiş, açar bakarız. Performansları ölçecek veriler elimizde var. ‘Biz belediyeleri kazandık ama namus sözü sayın Kemal Bey’in, 1 tane çalışanı işten atmayacağız’ dediler. Sadece İBB’de 21 bin kişinin işine son verdiler. Yerine adam aldılar mı, aldılar. Bu hakkaniyete, adalete uygun bir şey mi? Çalışanların ekmeğiyle oynamak yakışmaz iktidar sahiplerine.

Ankara’nın belediye iktisadi teşekküllerinde CHP üyelerinin yönetim kurulu üyesi olduğunu biliyorum. PKK’lı olup olmadığını güvenlik unsurları ortaya çıkarır. HDP terör örgütünden talimat alan yapı sadece iyilik olsun diye Kemal Bey’e destek oluyor. Çocuk mu kandırıyorsunuz, halka bu kadar hakaret olmaz.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir